הצהרת הון – מהי?

forune-honבשעה טובה פתחת עסק והתחלת לעבוד…
במהלך השנה הראשונה הוצאת קבלות, הוצאת חשבוניות, דיווחת למע"מ ושילמת מקדמות ואוטוטו מסתיימת לה השנה הראשונה וצריך להגיש דוח למס הכנסה…
ולפתע מכתב דרישה להצהרת הון!

תוהה לעצמך – מה את עושה עם הטופס הזה? מאיפה מתחילים? ומה עושים?

לפני שאת נגשת לטופס וממלא, בואי נבין מהי הצהרת הון? מי חייב בהגשה? למה צריך בכלל? ומה המשמעויות שבדבר…

מי נדרשת להגיש הצהרת הון?

עצמאית, בעלת מניות ובמקרים מסוימים גם שכירות שהכנסתן עולה על סכום מסוים שנקבע בתקנות, נדרשות בהגשת הצהרת הון לשלטונות המס.

בדרך כלל נהוג לשלוח דרישה להצהרת הון בסוף שנת המס הראשונה לפתיחת התיק במס הכנסה. הדרישה להצהרות הון הבאות יכולה להיות כל 3-5 שנים ולעתים גם אחרי 7 או 10 שנים וזאת בהתאם לענף העיסוק של הנישומה.

מתוקף איזה סמכות נדרשת הגשת הצהרת הון?

הצהרת הון נדרשת לפי סעיף 135 (1) לפקודת מס הכנסה. הדו"ח מוגש במסגרת סמכותו של פקיד השומה לדרוש מידע על מצב הנכסים וההתחייבויות של הנישומה.

מיום הדרישה להצהרת ההון עומדים לנישומה 120 ימים להגשתה. איחור בהגשת הצהרת ההון במועד, תגרום להטלת קנס על פי סעיף 215 לפקודה. רישום פרטים כוזבים בהצהרה, השמטת נכסים בבעלות מגישת ההצהרה וכן אי הגשת הצהרת ההון במועד, מהווים עבירה פלילית על פי הוראות סעיפים 216 ו- 220 לפקודת מס הכנסה.

מהי מטרת הצהרת הון?

הצהרת הון הינה כלי המשמש את רשויות המס לבחון את הקשר בין הכנסותיך לשנים הרלוונטיות לבין הנכסים והתחייבויות אשר ברשותך, זהו למעשה אמצעי של רשויות המס לבחון האם ההכנסות שדווחו למס הכנסה משקפות את מצבך הכלכלי האמיתי.

בהצהרת הון הנך נדרש להצהיר על כל הנכסים וההתחייבויות אשר ברשותך לאותה נקודת זמן שבה את נדרשת להצהיר, לדוגמא: בשנת 2016 קבלת דרישה להצהרת הון ליום 31/12/2015. המשמעות, הנך נדרשת להצהיר על כל הנכסים וההתחייבויות נכון ליום 31/12/2015.

ההשלכות האפשריות בהצהרת הון

לאחר הגשת הצהרת הון הראשונה, הנישומה תקבל לאחר תקופה מסוימת (בדרך כלל 3-7 שנים) דרישה להצהרת הון נוספת ובהצהרה זו רשויות המס יבחנו את הגידול בהון בין ההצהרה הראשונה לבין ההצהרה השניה. ובמידה וישנו גידול בהון שאינו מוסבר, עלול פקיד השומה להגיש דרישה לתשלום מס על הפרשים אלו.

חשוב להדגיש כי הצהרת ההון הראשונה הינה נקודת הפתיחה שלך מול רשויות המס. מנקודה זו מס הכנסה עוקב אחרי הכנסותיך ופעם בכמה שנים משווה אותם לנכסיך. מכאן, שיש להקפיד בהצהרת ההון הראשונה על כל פרט ופרט גם אם נראה כשולי. ולכן בהגשת הצהרות הון רצוי מאוד שרואה חשבון מקצועי יערוך את הדוח ויוודא שקיימת התאמה מלאה בין הכנסותיך לבין הנכסים וההתחייבויות אשר ברשותך, על מנת שבעתיד לא ייווצרו הפרשי הון בלתי מוסברים.

לצערנו, ישנם מקרים רבים של נישומים אשר מגישים את הצהרת הון בצורה חובבנית, ללא התייעצות עם אנשי מקצוע, והדבר מוביל לחיוב בתשלומי מס, מע"מ וביטוח לאומי.


15972790_10154839879192200_434616675284286625_oעל הכותבת:
מיטל אבו, רו"ח. A.B. בחשבונאות ניהולית ומערכות מידע.
בעלת משרד רואי חשבון בפתח תקווה, מייצגת עוסקים פטורים, מורשים, חברות, שותפויות ועמותות.
המשרד נותן שירותי ייעוץ מס, הנהלת חשבונות, חשבות שכר (משכורות), דוחות כספיים, הצהרות הון, תכנוני מס, תכנון דמי לידה וייעוץ עסקי.
מוזמנת להכיר את מיטל בדף העסקי שלה

רוצה לקבל עוד כלים למינוף העסקי שלך? הצטרפי אלינו למעגל תנופה

Prev
Next

האירועים הבאים